Vicor Corporation V300C12E75BG
V300C12E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C12E75BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12E75BG.pdf
Availability of V300C12E75BG
QUANTITY
V300C12E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12E75BG
Internal Part NumberEIS-V300C12E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12E75BG
Related LinksV300C1, V300C12E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12E75BG Details Description
Related parts for V300C12E75BG
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10UMAX datasheet.pdf
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SSOP datasheet.pdf
KIT STARTER FOR STM32 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Crystal 19.6800MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 484LGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W SMA datasheet.pdf
3/8 INCH DUAL HST CLR 200/6" PKG datasheet.pdf
AB 5C 3#12, 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf