Vicor Corporation V300C12H75B
V300C12H75B picture photo
Mfg. Part Number
V300C12H75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12H75B.pdf
Availability of V300C12H75B
QUANTITY
V300C12H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12H75B
Internal Part NumberEIS-V300C12H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12H75B
Related LinksV300C, V300C12H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12H75B Details Description
Related parts for V300C12H75B
LED 3HI 3MM 5V RED/YEL/GRN PCMNT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SUBMIN COAX INNER FEMALE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf