Vicor Corporation V300C12T150BG3
V300C12T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12T150BG3.pdf
Availability of V300C12T150BG3
QUANTITY
V300C12T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12T150BG3
Internal Part NumberEIS-V300C12T150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12T150BG3
Related LinksV300C12, V300C12T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12T150BG3 Details Description
Related parts for V300C12T150BG3
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
IC RF TXRX ZIGBEE 2.4GHZ 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 75A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PWR JACK DC RA TH datasheet.pdf
110 SRS FASTON REC. datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf