Vicor Corporation V300C12T75BL2
V300C12T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12T75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12T75BL2.pdf
Availability of V300C12T75BL2
QUANTITY
V300C12T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12T75BL2
Internal Part NumberEIS-V300C12T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12T75BL2
Related LinksV300C1, V300C12T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12T75BL2 Details Description
Related parts for V300C12T75BL2
RES 750K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE IP20 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf