Vicor Corporation V300C12T75BN2
V300C12T75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12T75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12T75BN2.pdf
Availability of V300C12T75BN2
QUANTITY
V300C12T75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12T75BN2
Internal Part NumberEIS-V300C12T75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12T75BN2
Related LinksV300C1, V300C12T75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12T75BN2 Details Description
Related parts for V300C12T75BN2
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X25.5MM 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 2.5GBPS 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 8-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf