Vicor Corporation V300C12T75BN3
V300C12T75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12T75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V300C12T75BN3.pdf
Availability of V300C12T75BN3
QUANTITY
V300C12T75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12T75BN3
Internal Part NumberEIS-V300C12T75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12T75BN3
Related LinksV300C1, V300C12T75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12T75BN3 Details Description
Related parts for V300C12T75BN3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT BLK/TRANS LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf