Vicor Corporation V300C15C150BG
V300C15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C15C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15C150BG.pdf
Availability of V300C15C150BG
QUANTITY
V300C15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15C150BG
Internal Part NumberEIS-V300C15C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15C150BG
Related LinksV300C1, V300C15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15C150BG Details Description
Related parts for V300C15C150BG
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.0MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf