Vicor Corporation V300C15C150BG2
V300C15C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15C150BG2.pdf
Availability of V300C15C150BG2
QUANTITY
V300C15C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15C150BG2
Internal Part NumberEIS-V300C15C150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15C150BG2
Related LinksV300C15, V300C15C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15C150BG2 Details Description
Related parts for V300C15C150BG2
CABLE FLAT FLEX 3" .50MM 6 POS datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DRV DUAL20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 13MHZ TAG datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 6-MLP datasheet.pdf
EVALUATION KIT COMMS datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf