Vicor Corporation V300C15C150BL3
V300C15C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15C150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15C150BL3.pdf
Availability of V300C15C150BL3
QUANTITY
V300C15C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15C150BL3
Internal Part NumberEIS-V300C15C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15C150BL3
Related LinksV300C15, V300C15C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15C150BL3 Details Description
Related parts for V300C15C150BL3
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 32TQFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf