Vicor Corporation V300C15C150BS
V300C15C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C15C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15C150BS.pdf
Availability of V300C15C150BS
QUANTITY
V300C15C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15C150BS
Internal Part NumberEIS-V300C15C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15C150BS
Related LinksV300C1, V300C15C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15C150BS Details Description
Related parts for V300C15C150BS
DIODE SCHOTTKY 60V 1.1A DO204AL datasheet.pdf
TERM AKA 2.5 BLUE datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED RED DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
52P KABELBAUM- datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
8312-9 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
GP FILTER 12A 115/250VAC datasheet.pdf
LED VERO18 3500K 4KLM 90CRI WW datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf