Vicor Corporation V300C15C150BS3
V300C15C150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15C150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15C150BS3.pdf
Availability of V300C15C150BS3
QUANTITY
V300C15C150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15C150BS3
Internal Part NumberEIS-V300C15C150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15C150BS3
Related LinksV300C15, V300C15C150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15C150BS3 Details Description
Related parts for V300C15C150BS3
RES 200 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I186 13MHZ 68PLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 38.40MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM VSON5 datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf