Vicor Corporation V300C15E75BN
V300C15E75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C15E75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15E75BN.pdf
Availability of V300C15E75BN
QUANTITY
V300C15E75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15E75BN
Internal Part NumberEIS-V300C15E75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15E75BN
Related LinksV300C1, V300C15E75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15E75BN Details Description
Related parts for V300C15E75BN
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf