Vicor Corporation V300C15E75BN3
V300C15E75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15E75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V300C15E75BN3.pdf
Availability of V300C15E75BN3
QUANTITY
V300C15E75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15E75BN3
Internal Part NumberEIS-V300C15E75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15E75BN3
Related LinksV300C1, V300C15E75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15E75BN3 Details Description
Related parts for V300C15E75BN3
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf