Vicor Corporation V300C15H150B3
V300C15H150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C15H150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15H150B3.pdf
Availability of V300C15H150B3
QUANTITY
V300C15H150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15H150B3
Internal Part NumberEIS-V300C15H150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15H150B3
Related LinksV300C1, V300C15H150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15H150B3 Details Description
Related parts for V300C15H150B3
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR PRESS 60PSI GAUGE 3.3V SI datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SR BTS WW 9 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
470UF 100V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf