Vicor Corporation V300C15M150BG
V300C15M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C15M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300C15M150BG.pdf
Availability of V300C15M150BG
QUANTITY
V300C15M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C15M150BG
Internal Part NumberEIS-V300C15M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C15M150BG
Related LinksV300C1, V300C15M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C15M150BG Details Description
Related parts for V300C15M150BG
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EH RCA-RCA T/H 4-40 SCREW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
BOX II 4 ROW 100 POS RECP ASSY datasheet.pdf
IC CTLR SMPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S BY PLUG LC datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf