Vicor Corporation V300C24C150B3
V300C24C150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24C150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24C150B3.pdf
Availability of V300C24C150B3
QUANTITY
V300C24C150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24C150B3
Internal Part NumberEIS-V300C24C150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24C150B3
Related LinksV300C2, V300C24C150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24C150B3 Details Description
Related parts for V300C24C150B3
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 30MA 35 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
INSERT RJ45 MALE 8P8C IDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf