Vicor Corporation V300C24C75BG2
V300C24C75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24C75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24C75BG2.pdf
Availability of V300C24C75BG2
QUANTITY
V300C24C75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24C75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C24C75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24C75BG2
Related LinksV300C2, V300C24C75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24C75BG2 Details Description
Related parts for V300C24C75BG2
IC CPLD 36MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS R/A T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf