Vicor Corporation V300C24E150BG
V300C24E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24E150BG.pdf
Availability of V300C24E150BG
QUANTITY
V300C24E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E150BG
Internal Part NumberEIS-V300C24E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E150BG
Related LinksV300C2, V300C24E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E150BG Details Description
Related parts for V300C24E150BG
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT89-3 datasheet.pdf
IC LDRVR SGL-DIFF 430MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK MUX GLITCH FREE 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf