Vicor Corporation V300C24E150BN
V300C24E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24E150BN.pdf
Availability of V300C24E150BN
QUANTITY
V300C24E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E150BN
Internal Part NumberEIS-V300C24E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E150BN
Related LinksV300C2, V300C24E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E150BN Details Description
Related parts for V300C24E150BN
COVER RCWAY TC105 SM IVR8' datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-3PN datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf