Vicor Corporation V300C24E150BS2
V300C24E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24E150BS2.pdf
Availability of V300C24E150BS2
QUANTITY
V300C24E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24E150BS2
Internal Part NumberEIS-V300C24E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24E150BS2
Related LinksV300C24, V300C24E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24E150BS2 Details Description
Related parts for V300C24E150BS2
SWITCH DPST GOLD 50V datasheet.pdf
BATTERY NIMH 1.2V 3000MAH W/TAB datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 330MA 450 MOHM datasheet.pdf