Vicor Corporation V300C24H75BL2
V300C24H75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24H75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24H75BL2.pdf
Availability of V300C24H75BL2
QUANTITY
V300C24H75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24H75BL2
Internal Part NumberEIS-V300C24H75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24H75BL2
Related LinksV300C2, V300C24H75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24H75BL2 Details Description
Related parts for V300C24H75BL2
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE FREQ OUT 0-196PA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 3A PCB PIN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf