Vicor Corporation V300C24M150BG
V300C24M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24M150BG.pdf
Availability of V300C24M150BG
QUANTITY
V300C24M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M150BG
Internal Part NumberEIS-V300C24M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M150BG
Related LinksV300C2, V300C24M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M150BG Details Description
Related parts for V300C24M150BG
IC ADC 12BIT +SIGN 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 35UH 2.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5.1V 3.5A 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5H 300MA 57 OHM CHASS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT, TP-TX/FX-MM1300- datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf