Vicor Corporation V300C24M75BG
V300C24M75BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24M75BG.pdf
Availability of V300C24M75BG
QUANTITY
V300C24M75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M75BG
Internal Part NumberEIS-V300C24M75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M75BG
Related LinksV300C2, V300C24M75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M75BG Details Description
Related parts for V300C24M75BG
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XG2 24AWG 7/32 3C FOIL SHLD datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 10C datasheet.pdf