Vicor Corporation V300C24M75BN
V300C24M75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24M75BN.pdf
Availability of V300C24M75BN
QUANTITY
V300C24M75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M75BN
Internal Part NumberEIS-V300C24M75BN
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M75BN
Related LinksV300C2, V300C24M75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M75BN Details Description
Related parts for V300C24M75BN
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-Y FREE datasheet.pdf
SCA2 .050 PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SM06-SL510AC, REPLACE LID/LED datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
ADAPTER FLANGE, BLANK W/GASKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
39000UF 16V 30X50 datasheet.pdf