Vicor Corporation V300C24M75BN2
V300C24M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24M75BN2.pdf
Availability of V300C24M75BN2
QUANTITY
V300C24M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M75BN2
Internal Part NumberEIS-V300C24M75BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M75BN2
Related LinksV300C2, V300C24M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M75BN2 Details Description
Related parts for V300C24M75BN2
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 2" datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 16 NAT 50X2' datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMAJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HANPORT ASY FOR USB THUMB DRIVES datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf