Vicor Corporation V300C24M75BS
V300C24M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C24M75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V300C24M75BS.pdf
Availability of V300C24M75BS
QUANTITY
V300C24M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24M75BS
Internal Part NumberEIS-V300C24M75BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24M75BS
Related LinksV300C2, V300C24M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24M75BS Details Description
Related parts for V300C24M75BS
MOSFET P-CH 60V 12A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf