Vicor Corporation V300C24T150BN2
V300C24T150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C24T150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300C24T150BN2.pdf
Availability of V300C24T150BN2
QUANTITY
V300C24T150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C24T150BN2
Internal Part NumberEIS-V300C24T150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C24T150BN2
Related LinksV300C24, V300C24T150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C24T150BN2 Details Description
Related parts for V300C24T150BN2
CONN EDGE DUAL .050 DIP 20 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1/2" SQ - 250/PACK datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
508 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 70CM datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf