Vicor Corporation V300C28C150BG3
V300C28C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28C150BG3.pdf
Availability of V300C28C150BG3
QUANTITY
V300C28C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C150BG3
Internal Part NumberEIS-V300C28C150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C150BG3
Related LinksV300C28, V300C28C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C150BG3 Details Description
Related parts for V300C28C150BG3
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 732 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf