Vicor Corporation V300C28C150BL2
V300C28C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28C150BL2.pdf
Availability of V300C28C150BL2
QUANTITY
V300C28C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C150BL2
Internal Part NumberEIS-V300C28C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C150BL2
Related LinksV300C28, V300C28C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C150BL2 Details Description
Related parts for V300C28C150BL2
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN CIRC DIN RCPT 8POS SHLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf