Vicor Corporation V300C28C75BL
V300C28C75BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C75BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28C75BL.pdf
Availability of V300C28C75BL
QUANTITY
V300C28C75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C75BL
Internal Part NumberEIS-V300C28C75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C75BL
Related LinksV300C2, V300C28C75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C75BL Details Description
Related parts for V300C28C75BL
CONN PLUG 20POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 7.2A TO220FP datasheet.pdf
FUSE 200A 500V FAST datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf