Vicor Corporation V300C28C75BS2
V300C28C75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28C75BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28C75BS2.pdf
Availability of V300C28C75BS2
QUANTITY
V300C28C75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28C75BS2
Internal Part NumberEIS-V300C28C75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28C75BS2
Related LinksV300C2, V300C28C75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28C75BS2 Details Description
Related parts for V300C28C75BS2
JUMPER-H9991TR/1852OR/H9991TR 2" datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 4.63V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR W/MAGNET datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf