Vicor Corporation V300C28E150BF2
V300C28E150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28E150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28E150BF2.pdf
Availability of V300C28E150BF2
QUANTITY
V300C28E150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28E150BF2
Internal Part NumberEIS-V300C28E150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28E150BF2
Related LinksV300C28, V300C28E150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28E150BF2 Details Description
Related parts for V300C28E150BF2
CONN HEADER MALE 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT 48TQFN datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND BLUE SEALED datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT5 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf