Vicor Corporation V300C28H150BN3
V300C28H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28H150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28H150BN3.pdf
Availability of V300C28H150BN3
QUANTITY
V300C28H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28H150BN3
Internal Part NumberEIS-V300C28H150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28H150BN3
Related LinksV300C28, V300C28H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28H150BN3 Details Description
Related parts for V300C28H150BN3
MOSFET N-CH 55V 28A I-PAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.01V SOT223 datasheet.pdf
IC OP AMP GP 2.2MHZ RRIO 14SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SER 16-MSOP datasheet.pdf
POWER SUP MOD 100-120/200-240VAC datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW OPEN ASSY 25 COL datasheet.pdf
SCR 400V 55A datasheet.pdf