Vicor Corporation V300C28M150BL
V300C28M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28M150BL.pdf
Availability of V300C28M150BL
QUANTITY
V300C28M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M150BL
Internal Part NumberEIS-V300C28M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M150BL
Related LinksV300C2, V300C28M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M150BL Details Description
Related parts for V300C28M150BL
CONN PLUG CPC 8POS STD SER 2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS .330 PANEL MT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
FIXED IND 252UH 440MA 900 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC UPCONVERTER IQ 32SMD datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/SSMA 18GHZ datasheet.pdf