Vicor Corporation V300C28M150BL3
V300C28M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28M150BL3.pdf
Availability of V300C28M150BL3
QUANTITY
V300C28M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M150BL3
Internal Part NumberEIS-V300C28M150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M150BL3
Related LinksV300C28, V300C28M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M150BL3 Details Description
Related parts for V300C28M150BL3
IC TXRX SOFTWARE-SELECTBL 44SSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 423V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X1 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf