Vicor Corporation V300C28M75BN
V300C28M75BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C28M75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28M75BN.pdf
Availability of V300C28M75BN
QUANTITY
V300C28M75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28M75BN
Internal Part NumberEIS-V300C28M75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28M75BN
Related LinksV300C2, V300C28M75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28M75BN Details Description
Related parts for V300C28M75BN
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
8301-9 TERMINATOR BASE & TRACK datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV 12A DO4 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
RES 2.128K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf