Vicor Corporation V300C28T150B3
V300C28T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150B3.pdf
Availability of V300C28T150B3
QUANTITY
V300C28T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150B3
Internal Part NumberEIS-V300C28T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150B3
Related LinksV300C2, V300C28T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150B3 Details Description
Related parts for V300C28T150B3
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 203MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf