Vicor Corporation V300C28T150BL2
V300C28T150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BL2.pdf
Availability of V300C28T150BL2
QUANTITY
V300C28T150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BL2
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BL2
Related LinksV300C28, V300C28T150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BL2 Details Description
Related parts for V300C28T150BL2
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1504TR 4" datasheet.pdf
IC USB CNTRLR STORAGE 64-LQFP datasheet.pdf
RES 5.36M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN RECPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf