Vicor Corporation V300C28T150BS
V300C28T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300C28T150BS.pdf
Availability of V300C28T150BS
QUANTITY
V300C28T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T150BS
Internal Part NumberEIS-V300C28T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T150BS
Related LinksV300C2, V300C28T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T150BS Details Description
Related parts for V300C28T150BS
INDUCTOR COMMON MODE 2.2mH 15% datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.45A 72 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 1POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 588MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf