Vicor Corporation V300C28T75BF3
V300C28T75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C28T75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V300C28T75BF3.pdf
Availability of V300C28T75BF3
QUANTITY
V300C28T75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C28T75BF3
Internal Part NumberEIS-V300C28T75BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C28T75BF3
Related LinksV300C2, V300C28T75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C28T75BF3 Details Description
Related parts for V300C28T75BF3
CONN HEADER 36POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 835 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER SNGL 2MM 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf