Vicor Corporation V300C2E50B2
V300C2E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2E50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2E50B2.pdf
Availability of V300C2E50B2
QUANTITY
V300C2E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2E50B2
Internal Part NumberEIS-V300C2E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2E50B2
Related LinksV300C, V300C2E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2E50B2 Details Description
Related parts for V300C2E50B2
THYRISTOR SCR 4A 600V DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX CAP M18 PNP NO 2M datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC DO-214AC datasheet.pdf
TRANS 4NPN 250V 0.5A datasheet.pdf