Vicor Corporation V300C2E50BS3
V300C2E50BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2E50BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2E50BS3.pdf
Availability of V300C2E50BS3
QUANTITY
V300C2E50BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2E50BS3
Internal Part NumberEIS-V300C2E50BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2E50BS3
Related LinksV300C2, V300C2E50BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2E50BS3 Details Description
Related parts for V300C2E50BS3
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW datasheet.pdf
SNSW 10A 1-4 RLR70500846 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf