Vicor Corporation V300C2H50B2
V300C2H50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2H50B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2H50B2.pdf
Availability of V300C2H50B2
QUANTITY
V300C2H50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2H50B2
Internal Part NumberEIS-V300C2H50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2H50B2
Related LinksV300C, V300C2H50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2H50B2 Details Description
Related parts for V300C2H50B2
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 1.5V RECHARGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 550MW SOD323F datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
MIL CONNECTOR ECE094 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf