Vicor Corporation V300C2H50BN
V300C2H50BN picture photo
Mfg. Part Number
V300C2H50BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2H50BN.pdf
Availability of V300C2H50BN
QUANTITY
V300C2H50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2H50BN
Internal Part NumberEIS-V300C2H50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W