Vicor Corporation V300C2M50B
V300C2M50B picture photo
Mfg. Part Number
V300C2M50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2M50B.pdf
Availability of V300C2M50B
QUANTITY
V300C2M50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2M50B
Internal Part NumberEIS-V300C2M50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2M50B
Related LinksV300C, V300C2M50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2M50B Details Description
Related parts for V300C2M50B
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC BUS-INTERFACE LATCH 56-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf