Vicor Corporation V300C2M50BS
V300C2M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C2M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2M50BS.pdf
Availability of V300C2M50BS
QUANTITY
V300C2M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2M50BS
Internal Part NumberEIS-V300C2M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2M50BS
Related LinksV300C, V300C2M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2M50BS Details Description
Related parts for V300C2M50BS
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 66POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-0.1VDC IN datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 11.43MM datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf