Vicor Corporation V300C2T50BF2
V300C2T50BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C2T50BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V300C2T50BF2.pdf
Availability of V300C2T50BF2
QUANTITY
V300C2T50BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C2T50BF2
Internal Part NumberEIS-V300C2T50BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C2T50BF2
Related LinksV300C2, V300C2T50BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C2T50BF2 Details Description
Related parts for V300C2T50BF2
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
D SUB MALE PCRAIGHT3W3 20A S4 W/ datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf