Vicor Corporation V300C36E75BG2
V300C36E75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36E75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36E75BG2.pdf
Availability of V300C36E75BG2
QUANTITY
V300C36E75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36E75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C36E75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36E75BG2
Related LinksV300C3, V300C36E75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36E75BG2 Details Description
Related parts for V300C36E75BG2
IC ENCODER VID NTSC/PAL 40LFCSP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
50 CKT KNIFE datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL .100" GOLD datasheet.pdf