Vicor Corporation V300C36H150B2
V300C36H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36H150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300C36H150B2.pdf
Availability of V300C36H150B2
QUANTITY
V300C36H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36H150B2
Internal Part NumberEIS-V300C36H150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36H150B2
Related LinksV300C3, V300C36H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36H150B2 Details Description
Related parts for V300C36H150B2
STEPPER MOTOR 12VDC 7.5DEG UNI datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
MINI PROBE-IT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 3600RES 2M datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 18.42MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf