Vicor Corporation V300C36H75BG2
V300C36H75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C36H75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V300C36H75BG2.pdf
Availability of V300C36H75BG2
QUANTITY
V300C36H75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C36H75BG2
Internal Part NumberEIS-V300C36H75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C36H75BG2
Related LinksV300C3, V300C36H75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C36H75BG2 Details Description
Related parts for V300C36H75BG2
IC OPAMP CFA 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC CCFL DRIVER CONTROLLER 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.33A 44 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.610" UNIV datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 4V 200W datasheet.pdf